چه کسی را می‌توانم اسپانسر کنم؟

گروهی متشکل از پنج نفر‌ از شهروندان آمریکا‌ یا افراد دارای اقامت دایم می‌توانند در یک زمان یک فرد یا یک خانواده پناهنده را اسپانسر کنند. در حال حاضر، شما می‌توانید فقط یک درخواست ارائه کنید. در صورت قبولی درخواست نخست، پس از ورود پناهندگان به ایالات متحده، باید سه ماه منتظر بمانید تا بتوانید [برای اسپانسری پناهندگان دیگر] دوباره درخواست دهید.

افراد شامل در درخواست اسپانسرشیپ شما می‌توانند از هر ملیتی باشند و باید شرایط تعریف پناهندگی را طبق قوانین آمریکا داشته باشند و تمامی معیارهای ذیل را برآورده کنند:

  • بیرون از کشور اصلی خود زندگی می‌کنند.
  • در ایالات متحده زندگی نمی‌کنند.
  • در کشوری زندگی می‌کنند که دولت ایالات متحده می تواند در آنجا با پناهندگان اسپانسر ‌شده مصاحبه کند و درخواست های شان را طی مراحل کند (توجه: برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کشورهایی که برنامهٔWelcome Corpsدر آن موجود نیست، به بخش ذیل مراجعه کنید).
  • به تاریخ ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ یا پیش از آن توسط دفتر پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) یا توسط دولت کشور محل اقامت شان به عنوان پناهنده ثبت شده‌اند؛ پناهندگان دارای ملیت های کوبایی، هائیتیایی، نیکاراگوئی یا ونزوئلایی، کسی باید فورم  I-134 یا I-134A را به نمایندگی از آنها ثبت کرده باشند. این افراد باید پیش از زمان ثبت فورم، بیرون از کشور متبوع خود باشند.
  • حداقل ۱۸ سال سن دارند یا اگر طفل هستند، همراه با والدین شان معرفی می شوند. همه افراد زیر ۱۸ سال باید بدون استثنا با والدین بیولوژیکی یا سرپرست قانونی شان معرفی شوند.
  • قبلا، درخواست سکونت شان برای مهاجرت به ایالات متحده از طریق برنامه پذیرش پناهندگان ایالات متحده، رد نشده‌ باشد.

اگر شما خواستار اسپانسری بیش از یک نفر هستید، تمامی پناهندگان باید در حال حاضر در یک کشور زندگی کنند و قرار باشد پس از ورود به ایالات متحده در یک خانوار زندگی کنند.

اگر فرد یا خانواده ی پناهنده در حال حاضر دارای کیس نمبر برنامهٔ پذیرش پناهندگان ایالات متحده  یا برنامهٔ ویزای ویژه‌ی مهاجرت برای افغان ها  اند، شما می‌توانید بدون توجه به محل زندگی کنونی آنها، درخواست  خود را برای اسپانسری آنها ارسال کنید. با این حال، همانطور که در بالا ذکر شد، شما نمی‌توانید اطفال بدون ‌همراه را به برنامه ” Welcome Corps” معرفی کنید.

همهٔ افرادی که برای اسپانسری معرفی می‌کنید برای سکونت در ایالات متحده باید مورد تحقیق و تایید دولت آمریکا قرار بگیرد. هیچ تضمینی وجود ندارد که افراد مورد نظر شما برای ورود به ایالات متحده تایید شوند.

کدام افراد واجد شرایط نیستند؟

افرادی که در برخی کشورها زندگی می‌کنند، در حال حاضر واجد شرایط برنامه Welcome Corps نیستند. دلایل متعددی برای این موضوع وجود دارد. ممکن است دلیل آن شرایط خاصی باشد که خارج از کنترل Welcome Corps است؛ به عنوان مثال، ما نمی‌توانیم درخواست‌های پناهندگان را از کشورهایی که ایالات متحده با آنها روابط دیپلماتیک ندارد، بپذیریم. در بعضی کشورها، پالیسی‌های دولت میزبان، توانایی دولت آمریکا برای مصاحبه با پناهندگان را محدود می‌کند. بعضی کشورهای دیگر خود شان امنیت و ایمنی پناهندگان را تأمین می‌کنند.

من علاقه‌مند اسپانسری افغان‌ها هستم. چطور می‌توانم این کار را از طریق انجام دهم؟

چندین راه برای حمایت از افغان‌ها از طریق  وجود دارد:

۱همراهی با پناهندگان افغانی که نمی‌شناسید: شما می‌توانید یک گروه اسپانسری ۵ نفره از شهروندان آمریکایی و افراد دارای اقامت دایم تشکیل دهید و درخواست دهید با پناهندگان افغانی که برای اسکان مجدد در آمریکا قبول شده‌اند، وصل شوید. در درخواست خود یادآوری کنید که ترجیح می دهید پناهندگان افغان و/یا گویندگان زبان دری یا پشتو را اسپانسر کنید. Welcome Corps، گروه اسپانسری شما را با افغان‌هایی که مراحل پناهندگی خود را در خارج از کشور طی می‌کنند، وصل خواهد کرد.

۲اسپانسری افغان‌هایی که می‌شناسید و برای برنامه پذیرش پناهندگان آمریکا یا برنامه ویزای مهاجرت خاص، درخواست داده اند: شما می‌توانید یک گروه ۵ نفره از شهروندان آمریکایی و افراد دارای اقامت دایم تشکیل دهید و برای اسپانسری افغان‌هایی که می‌شناسید و در حال حاضر کیس شان در برنامه پناهندگی آمریکا یا ویزای مهاجرت ویژه موجود است، درخواست بدهید. )افغان های متقاضی ویزای مهاجرت خاص باید ابتدا تأییدیه رئیس هیأت نمایندگی   را دریافت کنند تا واجد شرایط عضویت در Welcome Corps باشند.) هنگامی که افغان‌ها برای سفر آماده شدند، به جای اداره اسکان مجدد، به گروه اسپانسری شما سپرده خواهند شد. این امکان، صرف نظر از محل فعلی زندگی آنها، برای افغان‌ها وجود دارد، به شمول کسانی که هنوز در افغانستان هستند. برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط لازم برای دریافت کمک‌های اسکان مجدد دولت آمریکا برای افرادی که در افغانستان مانده‌اند، لطفاً به آدرس زیر مراجعه کنی:

از شما خواسته خواهد شد که شماره کیس ویزای مهاجرتی آنها را (که به عنوان شماره CEAC یا KBL نیز شناخته می‌شود) به عنوان بخشی از درخواست Welcome Corps ارائه کنید. شماره کیس ویزای مهاجرتی با ۳ حرف شروع می شود و به دنبال آن یک عدد ۱۰ رقمی است. به عنوان مثال، KBL1234567890. این شماره، شماره NVC برای کیس ویزای مهاجرت خاص نیست.

۳ – اسپانسری پناهندگان افغانی که می‌شناسید اما در برنامه‌ پذیرش پناهندگی آمریکا یا ویزای مهاجرتی خاص، کیس ندارند: شما می‌توانید با تشکیل گروه ۵ نفره شهروندان آمریکایی‌ و افراد دارای اقامت دایم، پناهندگان افغانی را که خارج از افغانستان هستند، در برنامه‌ پذیرش پناهندگی آمریکا یا ویزای مهاجرتی خاص، کیس ندارند و تمام شرایط برنامه را دارا می‌باشند، اسپانسر کنید. شما آنها را به برنامه معرفی می کنید.

آیا می‌توانم پناهندگانی را که در کشورهای مختلف خارجی زندگی می‌کنند، اسپانسر کنم؟

نخیر، پناهندگانی که برای آنها درخواست می‌دهید باید همه در یک کشور زندگی کنند. علاوه بر این، خانواده پناهنده‌ای که می خواهید آنها را اسپانسر کنید باید قصد داشته باشند که پس از اسکان مجدد در ایالات متحده، در یک خانوار زندگی کنند.

___________________________________________

یادداشت: توجه داشته باشید که اطلاعات فوق صرفا برای آگاهی عمومی است و مشورت حقوقی نیست. برای دریافت مشاوره حقوقی در باره موضوعات مهاجرتی تان لطفا به شماره 8448348(703) پیام بفرستید.

Posted in: Immigration